Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe powietrzne

Wkłady powietrzne  to najczęściej   stosowana grupa wkładów w kominkach. Mogą być stalowe bądź żeliwne. 
Wkłady stalowe cechują się lepszą  szczelnością i z reguły posiadają szamot, który trzyma nam ciepło jeszcze po wygaśnięciu  wkładu. Żeliwne są z reguły tańsze i dobrze przewodzą ciepło. Kominki powietrzne działają na zasadzie konwekcji, czyli chłodne powietrze wpada pod kominek a wypływa już ogrzane górą poprzez kratki w zabudowie. Aby zwiększyć efektywność cieplna takiego wkładu możemy zastosować krążki akumulacyjne lub wymiennik cieplny.

Zalety ogrzewania kominkiem powietrznym;  

 • szybki odzysk ciepła do pomieszczeń
 • miła i przyjemna atmosfera
 • mamy walory użytkowe i estetyczne
 • jest to niezależne ogrzewanie w razie braku dostaw  energii
 • najbardziej ekologiczne ogrzewanie poprzez spalanie drewna
 • kontrola procesu spalania
 • w miarę tani i szybki montaż
 • w przejściowych miesiącach mogą nam całkowicie zastąpić inne źródła ciepła

Wkłady z płaszczem wodnym

Od kilku lat wkłady wodne cieszą się dużą popularnością. Wkład taki zbudowany jest z żaroodpornej blachy stalowej o podwójnych ścianach, między którymi znajduje się woda (czyli płaszcz wodny). 
Podłączamy go do systemu centralnego ogrzewania i uzyskujemy ciepło z grzejników a także wody użytkowej. 
Kominkowy system wodny współpracować może także z kolektorami słonecznymi.
Jednak należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze spalania w takim kominku, w przeciwnym razie możemy go zamienić w salonowy kocioł. 

Wkłady kominkowe elektryczne

Kominki elektryczne są alternatywą dla tych osób, którym zależy wyłącznie na efekcie wizualnym ognia a nie na ogrzewaniu. Kominek elektryczny działa na zasadzie imitacji płomieni. Coraz nowocześniejsze technologie pozwalają na uzyskanie trójwymiarowego efektu płomieni palącego się ognia. Kominki elektryczne dostarczają nam także trochę dodatkowego ciepła. 
W  ofercie kominków elektrycznych znajdziemy zarówno tradycyjne kominki jak i mnóstwo nowoczesnych urządzeń.  Wyglądem przypominają paleniska opalane drewnem.
Dużym zainteresowaniem cieszą się paleniska w kształcie LCD sterowane pilotem.

Wkłady kominkowe gazowe

Kominki gazowe wyglądem prawie  nie różnią się od tradycyjnych jednak są inaczej zbudowane. Składają się najczęściej z żeliwnej obudowy, drewna lub węgla ceramicznego oraz palnika gazowego przeznaczonego do spalania gazu ziemnego lub płynnego.
Palnik jest tak skonstruowany, że płomienie przypominają prawdziwy ogień. Kominki gazowe mają swoje zalety: nie trzeba nosić drewna, wynosić popiołu, myć szyby. Kominki gazowe powinniśmy planować przy projekcie domu aby przygotować instalacje gazową, ponieważ przepisy dotyczące kominków gazowych są bardziej rygorystyczne od tradycyjnych. Instalację takiego kominka powinniśmy zlecić wyłącznie wykwalifikowanej firmie. 

Wkłady kominków akumulacyjnych

Kominek taki jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie kumulować  ciepło i oddawać  je w późniejszym terminie. Działa na zasadzie dawnych pieców kaflowych. Wydłużamy drogę spalin budując kanał z masy ceramicznej bądź szamotowej. Gorące spaliny przepływając przez ten kanał ogrzewają go i następnie ciepło przenosi się na naszą obudowę. 
Obudowa również powinna być z materiałów dobrze przewodzących ciepło, czyli z kafli lub płyt  akumulacyjnych. 
Nagrzana obudowa będzie oddawać ciepło sukcesywnie przez kilka godzin. 

Zalety obudowy akumulacyjnej   

 • duża  oszczędność  drzewa poprzez jeden załadunek
 • wydłużony okres grzewczy od 8 do 12 godz.
 • odzysk ciepła ze spalin 
 • konstrukcja takiej zabudowy zapobiega przegrzaniu i wyrównuje ciepło w pomieszczeniu 
 • jest to ogrzewanie poprzez promieniowanie czyli najzdrowsze ciepło jakie możemy wytworzyć
 • zmniejszona ilość kurzu